Öneriler

Temiz ve güzel bir yanış için fitil 0,5 cm uzunluğunda olmalı, yanmaya bağlı olarak uzun hale geldikçe uçtaki siyah kurumuş kısım kesilerek temizlenmelidir.

Açık bir pencere ya da klimadan gelen hava akımı, mum alevinin eğim kazanmasına yol açarken, mumun yan kenarının erimesi dolayısı ile akmasına neden olabilir.

Mumun bulunduğu zeminin, zamanla mumun içindeki boyayı emme ihtimaline karşı bir mum altlığı kullanmak zemini korumanıza yardımcı olacaktır.

Rüzgar nedeniyle kolay sönmemesi için daha kalın fitil ile üretilen dış mekan mumları kapalı alanda yakıldığında is çıkmasına neden olabilir.

İster iç ister dış mekan için hazırlanmış olsun, hiç bir mum güneşin altında veya kuvvetli ısı yayan kaynaklara yakın bırakılmamalıdır. Aksi taktirde mumun deforme olmasına neden olabilir. Mumunuzu direkt güneş ışığından, hava cereyanından ve 25 C’den yüksek ısıdan koruyunuz.

En uygun fitil uzunluğu 1/2 santimetredir. Mumum ideal yanış süresi 3-5 saattir. Fitil uzun olursa tüter, kısa olursa az ışık verir.