Hakkımızda

Tay Mum.
1975'ten beri mum üretiyoruz.

Hakkımızda

Mumun henüz sadece elektrik kesildiğinde bakkaldan satın alınan bir aydınlatma aracı olduğu bir dönem olan 1967 yılında hobi olarak başlayan Tay Mum, kişisel merakın peşinde, mumu bir tasarım objesi olarak ele alan ve profesyonel üretim yapan bir atölyeye dönüştü. Mutfakta başlayıp git gide büyüyen bu girişim bugün Seyrantepe’deki 1300 m2’lik tasarım ve üretim alanında faaliyetini sürdürmektedir. 1975’ten bugüne Türkiye ve dünya pazarları için kaliteli ve özgün mumlar tasarlayan Tay Mum’un tüm ürünleri el işçiliğiyle üretilmekte…

Tay Mum’un kurumsal tarihinde “Anadolu Uygarlıkları’ndan Esinler” koleksiyonu bir dönüm noktası niteliği taşıdı. Çünkü daha çok otel ve restoran sektörüne hitap eden ve fonksiyonel bir ürün olarak algılanan mum, bu koleksiyonla birlikte tamamen dekoratif bir ürün olarak ortaya kondu. Tasarımcının arkeoloji merakının etkisiyle doğan bu koleksiyon, 1990’da Haliç’te, Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde sergi halinde de sunuldu ve büyük ilgi gördü. Uzun yıllar boyunca, başta İtalya ve Almanya olmak üzere Avrupa’ya ve dünyanın çeşitli yerlerine ülkelerine ihraç edildi.
Tay Mum, Türkiye’de ve dünyada, erken Roma, Geç Helenistik, Hitit Uygarlığı, Osmanlı Selçuklu olmak üzere çeşitli tarihsel dönemlere ait semboller, şekiller ve motiflerin mumlara yansıdığı tasarımlarla bu alanda öncü bir kuruluştur.

Tay Mum’da bugün kurucu kuşakla beraber ikinci ve üçüncü kuşak bir arada çalışmakta ve arkeolojik mumların yanı sıra gündelik kullanıma yönelik dekoratif ve fonksiyonel mumlar, dış mekana yönelik fenerler ve bahçe mumları, şık hediyelik ürünler ve dekoratif aksesuarlar yine özgün olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir.