1975’ten beri Mumun Işığında…

Mumun henüz sadece elektrik kesildiğinde bakkaldan satın alınan bir aydınlatma aracı olduğu bir dönem olan 1967 yılında hobi olarak başlayan Tay Mum, kişisel merakın peşinde, mumu bir tasarım objesi olarak ele alan ve profesyonel üretim yapan bir atölyeye dönüştü. Mutfakta başlayıp git gide büyüyen bu girişim bugün Seyrantepe’deki 1300 m2’lik tasarım ve üretim alanına dönüştü. 1967’den bugüne Türkiye ve dünya pazarları için kaliteli ve özgün mumlar üreten Tay Mum’un tüm ürünleri el işçiliğiyle üretilmekte..

Tasarım Ürünler

Tay Mum’un kurumsal tarihinde “Anadolu Uygarlıkları’ndan Esinler” koleksiyonu bir dönüm noktası niteliği taşıdı. Çünkü daha çok otel ve restoran sektörüne hitap eden ve fonksiyonel bir ürün olarak algılanan mum, bu koleksiyonla birlikte tamamen dekoratif bir ürün olarak ortaya kondu. Tasarımcının arkeoloji merakının etkisiyle doğan bu koleksiyon, 1990’da Haliç’te, Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde sergi halinde de sunuldu ve büyük ilgi gördü. Uzun yıllar boyunca, başta İtalya ve Almanya olmak üzere Avrupa’ya ve dünyanın çeşitli yerlerine ülkelerine ihraç edildi.
Tay Mum, Türkiye’de ve dünyada, erken Roma, Geç Helenistik, Hitit Uygarlığı, Osmanlı Selçuklu olmak üzere çeşitli tarihsel dönemlere ait semboller, şekiller ve motiflerin mumlara yansıdığı tasarımlarla bu alanda öncü bir kuruluştur.

Üç Kuşak Bir Arada

Tay Mum’da bugün kurucu kuşakla beraber ikinci ve üçüncü kuşak bir arada çalışmakta ve arkeolojik mumların yanı sıra gündelik kullanıma yönelik dekoratif ve fonksiyonel mumlar, dış mekana yönelik fenerler ve bahçe mumları, şık hediyelik ürünler ve dekoratif aksesuarlar yine özgün olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir.

İletişim Formu


Tay Mum Sanayi ve Ticaret Ltd. Sti. İletişim

Üretim & Yönetim
İmam Çeşme Caddesi Huzur Mahallesi
Gonca Sokak No:12 34396 Seyrantepe
Istanbul, Türkiye

Tel: +90 212 289 0839

Satış Mağazası
Ihlamur Yolu No: 84/A 34365
Topağacı İstanbul

Tel:  +90 212 241 1833


Email: taymum@taymum.com.tr
Web: www.taymum.com.tr